
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 700 kHz |
| Current Rating | 1 A |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 30 V |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Supply Voltage | 8 V |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Current | 5 mA |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Dimming | Analog, PWM |
| Output Current per Channel | 1 A |
| Number of Segments | 7 |
| Max Output Power | 3 W |
| Topology | Step-Down (Buck) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Internal Switch | Yes |
| Type | DC DC Regulator |
Stock: 2991
Distributors
pcbx
Unit Price$0.83270
Ext.Price$0.83270
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.83270 | $0.83270 |
| 10 | $0.60273 | $6.02730 |
| 25 | $0.54630 | $13.65750 |
| 50 | $0.51415 | $25.70750 |
| 100 | $0.48389 | $48.38900 |
| 300 | $0.45933 | $137.79900 |
| 500 | $0.43601 | $218.00500 |
| 1000 | $0.40353 | $403.53000 |
| 3000 | $0.39327 | $1179.81000 |
| 5000 | $0.38643 | $1932.15000 |
